Formuła 1 Malezja 2015

Formuła 1 Malezja 2015
29 Mar
10:26

Formuła 1 Malezja

Drugie Grand Prix Formuły 1 obyło się na torze w Malezji w Kuala Lumpur. Na dystansie 310,4 km i 56 okrążeniach na szybkim i technicznym torze wśród kierowców jedzie już Fernando Alonso.
Karą nie został ukarany Kimi Raikonen, za niebezpieczne wypuszczenie z boksu po zmianie kół, nie dokręcili koła. Fin po chwili musiał zatrzymać się na poboczu.
Silniki Renault są najsłabszym ogniwem bolidów Red Bulla. Winę za nieosiągnięcie wymaganych wyników Kristian Horner, Helmut MArko i Adrian Newway.
Renault nie odnosi się do informacji w Red Bulla. Dziwi mnie fakt narzekania na wieloletniego jednak zwycięskiego partnera.

Faworytami są Hamilton i Rosberg ze stajni Mercedesa.

Po wypowiedzi Fernando Alonso na temat Ferrari sądzić można, że zespołowi z Maranello brakuje jeszcze ok. 2 lat do osiągnięcia poziomu, wystarczającego do bezproblemowego sięgania po najwyższe trofeum. Tą wypowiedzią mógł sobie zamknąć drogę powrotną do tego zespołu.

Zespół Manor Racing startuje pierwszy raz w F1. Czy osiągną wymagane 107% czasówki ?

Formuła 1 Malezja, piątek 27 marca – trening

Weekend wyścigowy Formuła 1 Malezja 2015 zaczął się w piątek 27 marca. Podczas jazd treningowych najlepiej pokazali się Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen, Niko Rosberg i Sebastian Vettel .

Formuła 1 Malezja, sobota 27 marca – kwalifikacje

Sobota 28 marca to dzień, który straszy od samego początku sesji kwalifikacyjnej deszczem i burzami.
Po Q1 na czele stawki mamy Lewisa Hamiltona, Niko Rosberga i Sebastiana Vettela. Dalszej sesji kwalifikacyjnej nie odbędą Jenson Button i Fernando Alonso, którym zabrakło odpowiednio po ok. 0,4 sekundy aby przejść dalej. Razem z nimi w Q2 już nie będzie Merhi i Stevens.

Przez cały czas kierowcy walczą z czasem, ale nie trwania danej sesji, tylko aby uzyskać najlepszy czas jak najszybciej przed możliwym deszczem.

Q2 rozpoczęło się szybkimi przejazdami w pierwszych minutach kwalifikacji. Deszcz pojawił się spodziewanie i wszyscy zjechali do boksów. Obfite opady deszczu spowodowały dłuższą przerwę w boksach.
Na ten moment w strefie spadkowej są Raikkonen, Maldonado, Hulkenberg, Perez, Sainz i Nasr. Przeczekanie aż przestanie padać i założenie opon na deszcz nie pomoże raczej zmienić wyników.

Q3 ze startem przeciągało się ok. 30 minut z powodu opadów i mokrego toru, dwa razy wyjeżdża Safety Car jeszcze przed startem czasu sesji.
Bolidy ruszyły do kwalifikacji jedne na deszczowych a drugie na przejściowych oponach. Większych kałuż nie było na torze co raczej pozwoliło wszystkim założyć w tej sesji przejściowe opony.
Na koniec Q3 najlepsze czasy uzyskali kolejno: Hamilton, Vettel, Rosberg, Ricciardo, Kvyat, Vestappen, Massa, Grosjean.

Formuła 1 Malezja, niedziela 28 marca – Wyścig!

29 marca, niedziela. To dzień wyścigu. Romain Grosjean zostaje przesunięty na 10 pozycję, to w skutek kary za niesportowe zachowanie podczas kwalifikacji. Will Stevens nie wystartował w wyścigu ze względu na awarię bolidu. Obydwa bolidy McLarena startują z samego końca stawki.

Start wygrał i obronił pozycję startową Lewis Hamilton. Massa zyskał dwie pozycje na starcie.
Maldonado już na pierwszym okrążeniu zjechał do boksu z powodu przebitej tylnej opony.

2gie okrążenie i Raikkonen z przebitą tylną oponą w wyniku kontaktu z przednim spojlerem Kvyata, zjeżdża do boksu.

3cie okrążenie, Felippe Nasr zjawił się w boksie na wymianę przedniego spojlera.

4te okrążenie, Marcus Ericsson nie wyhamowuje na zakręcie i staje na poboczu w pułapce żwirowej. W wyniku tego na dwa okrążenia na tor wyjeżdża Safety Car. Z kolei ta sytuacja pomaga Raikkonenowi nadrobić stratę do czołówki.

22gie okrążenie, Fernando Alonso poproszony o zjazd do boksu. Poinformowano go, że to już koniec wyścigu dla niego.

26te okrążenie to incydent między Ricciardo a Kvyatem, ten drugi po wykonaniu bączka wraca na tor. Kimi Raikkonen jest już na 4tej pozycji.

31wsze okrążenie, Grosjean piruetem wylatuje na pobocze po kontakcie z Perezem, wraca na tor.
Perez otrzymuje 10 sekund kary za spowodowanie kolizji.

50te okrążenie, Pastor Maldonado zjeżdża do garażu i tam zostaje.

Meta

40 raz w swojej karierze zwycięża Sebastian Vettel, a Ferrari ostatnio wygrało wyścig w 2013 roku.

Na podium staneli Sebastian Vettel, Lewis Hamilton oraz Nico Rosberg.
Za nimi kolejno punktowane miejsca zajęli: Raikkonen, Bottas, Massa, Verstappen, Sainz, Kvyat oraz Ricciardo.

Odbył się ciekawy wyścig, w którym zobaczyć można było słabą postawę Red Bull Raceing i odczuć brak McLarenów.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *