Skoda R200 Non-Fiction – nowe wcielenie Skody

0    NEWSY, PREMIERY, SPORT  Bob
Skoda R200 Non-Fiction – nowe wcielenie Skody
04 maja
1:19

R200 Non-Fiction

Bardzo ciekawy projekt auta powstał u naszych południowych sąsiadów, Czechów. Jego twórcą jest Petr Novak i jego studio projektowe Novague.
Podążając za nurtem trendu odświeżania dawnych, kultowych już projektów samochodów i nadawania im nowoczesnej formy, Navague na obchody czterdziestej rocznicy powstania modelu Skoda 130 RS, zaprezentowało pojazd zbudowany na bazie pierwszej generacji Audi R8.
To nie jest pierwszy projekt samochodu, który ujrzał światło dzienne desek kreślarskich Novague. W dorobku posiadają już kilkanaście ciekawych projektów. Chyba ten jako pierwszy doczekał się realizacji w postaci produkcji nieseryjnej produkcji.

W projektach Novague da się zaobserwować przywiązanie do rodzimej motoryzacji w postaci projektów odświeżania dawnych modeli Skody, jak i delikatnych modyfikacji zewnętrznych aut z obecnego okresu produkcji.

Trochę historii

Skoda 130 RS (typ735) produkowana była w Mlada Boleslav w latach 1977 – 1982. Była to modyfikacja modelu Skody 110 R Coupe, na której podstawie budowano kolejne modele z większymi, do 2 litrów, i mocniejszymi silnikami osiągającymi moc nawet 163 KM.
Silnik montowany w odchudzonym nadwoziu miał pojemność 1,2 i moc 140 KM. Auto przyspieszało do 100 km/h w 7,5 sekundy, a prędkość maksymalna dochodziła do 220 km/h.
Było to auto dopuszczone przez FIA do rajdów takich jak Monte Carlo lub rajd Akropolu i osiągało wyniki pozwalające na walkę z najlepszymi w swojej klasie. Po ograniczeniach wprowadzonych przez FIA auto przestało spełniać wymogi auta rajdowego i nie odnosiło więcej sukcesów.

Wygląd

Auto wyglądem bardzo trafnie nawiązuje do swojego protoplasty, Skoda 130 RS właśnie tak wyglądałaby po face liftingu!
Dzięki dwóm idealnie wpasowanych w przód auta reflektorom, kształcie przedniej maski nawiązuje trafnie do modelu Skody z lat 70-dziesiątych.

Przednie reflektory pochodzą z Bentleya Mulsanne, tylne zaś z Lamborghini Gallardo. Najprawdopodobniej prawie wszystkie części użyte w tym modelu pochodzą z przynajmniej kilku innych modeli aut należących do koncernu Volkswagen & Audi.

Wewnątrz auto wygląda bardzo atrakcyjnie, a w porównaniu do Audi R8 wnętrze jest o wiele ładniejsze.

Nazywa się R200 Non-Fiction. A pewnie będzie nazywany „Skoda” R200… zobaczymy.

Silnik

Auto ma napędzać wolnossący, benzynowy silnik 4.2 V8, o mocy 414-423 KM i momencie  obrotowym 430 Nm.
Przyspieszenie ok. 4,6 sekund do setki.

Produkcja zapowiadana jest na rok 2016. Wytwarzane będą w fabryce Marka Hoffmanna, Metal Hoffmann, która produkuje między innymi części dla Volvo i Volkswagena.
Cena może przekroczyć 250 tys. euro.
Planowana produkcja może nie przekroczyć 30 szt.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *