Stracisz prawo jazdy albo słono zapłacisz od 2015

0    NEWSY, PRAWO  Bob

Od 17 maja 2015 wchodzą w życie przepisy, wg. których kierowca przekraczający prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, zostanie ukarany na miejscu popełnienia wykroczenia przez kontrolującego policjanta odebraniem prawa jazdy na okres 3-ech miesięcy.

Co z fotoradarami ? Przecież analiza prędkości jest dokonywana dopiero po fakcie wykroczenia, a przeważnie zdjęcia robią nam Strażnicy Miejscy a nie Policjanci…
Potwierdzam ! Za zdjęcie z fotoradaru również odbierane są prawo jazdy !
Tu można się naprawdę mocno zdziwić gdy dostaniemy wezwanie w celu złożenia wyjaśnień kto był kierującym, nawet po kilku tygodniach od popełnienia wykroczenia.

W przypadku gdy kierowca, któremu zostało odebrane prawo jazdy, a zostanie przyłapany na prowadzeniu auta, okres odebrania dokumentu zostanie wydłużony do 6-ciu miesięcy.
Jeżeli kierowca w przedłużonym okresie zostanie ponownie przyłapany na prowadzeniu pojazdu, prawo jazdy zostaną mu całkowicie odebrane.

Odebranie prawa jazdy „w trasie” nie oznacza zakaz prowadzenia dalej auta. Kierowca otrzymuje potwierdzenie odebrania dokumentu i ma możliwość jeszcze przez 24 godziny poruszania się po drogach publicznych.

Razem z powyższym, w życie wcielony zostaje przepis o również 3 miesięcznym odebraniu prawo jazdy, gdy podczas kontroli okaże się, że na pokładzie pojazdu jest więcej osób niż pojazd może legalnie przewozić.

Dożywotnim odebraniem prawo jazy mogą się spodziewać recydywiści prowadzący auto pod wpływem alkoholu. Co ciekawe „dożywotnie” odebra nie prawo jazdy oznacza w tym przypadku, że kierowca będzie mógł zdawać ponownie egzamin po upływie 10 lat od odebrania prawka.

Dla popełniających „pierwszy” raz jazdę na podwójnym gazie czekają większe kary finansowe oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu w blokadę alkoholową alcolock.

Zostaną zwiększone także  kary finansowe dla przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Kary finansowe zmieniły się już w kwietniu za parkowanie pojazdu przez kierowcę bez przywilejów na kopercie przeznaczonych dla inwalidów.

Co do wyznaczanego obszaru zabudowanego przez znaki stawiane przez „drogowców” od dłuższego czasu nic się nie zmienia. Staje się to często furtką, którą często wykorzystują policjanci lub strażnicy miejscy do łapania jeszcze większej ilości kierowców. Często w miejscach, w których nic wokół nie ma i znak „teren zabudowany” nie powinien się znajdować. Szczególnie odczują to przyłapani w takich miejscach osoby przetaczające o 50km/h prędkość dozwoloną.

Aby ustrzec się od „przypadkowej” kontroli lub zdjęcia z mobilnego fotoradaru, kierowcy mogą korzystać z różnych rozwiązań.
Oprócz klasycznego CB Radia można korzystać z informacji samych Straży Miejskiej lub Policji, które nierzadko publikują miejsca swoich kontroli.
Z pomocą przychodzi również nawigacja np. w telefonie komórkowym lub w tablecie z dostępem do internetu. Wypróbowana i chwalona nawigacja, dostępna na najpopularniejsze systemy mobilne, Yanosik.
Z wolnym Aero2 również działa wyśmienicie. Tu oprócz zgłoszeń innych kierowców, nie tylko o kontrolach, ale również o różnych incydentach na drodze, sami możemy ostrzegać innych kierowców. To działa !
Nawigacja ta dzięki coraz większej ilości użytkowników, może prowadzić nas optymalną drogą, zaktualizowaną również o informacje o korkach.

« »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *